ایمنی آسانسور

50 نکته در مورد خرید آسانسور که حتما نمیدانید

فهرست مطالب

شرکت آبالیفت یکی از شرکت های آسانسور در کرج خدمات خود را در سطح استان البرز ارائه می نماید .برای تماس با شرکت آسانسورآسیا بالابر البرز (آبالیفت) می توانید همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب اقدام کنید.

امروزه آسانسور یکی از اصلی ترین اجزاء ساختمان است و در بیشتر ساختمان های چند طبقه از آن استفاده می شود؛ بنابراین ایمنی و سلامت آن نکته مهمی است که باید مدنظر قرار بگیرد. دستورالعمل ایمنی آسانسور، شیوه نامه ای است که به مواردی در زمینه رعایت استانداردهای لازم برای طراحی و نصب، همچنین استفاده از آسانسور، می پردازد. در ادامه این مقاله به انواع آسانسور و استانداردهای مربوط به آن پرداخته می شود.

ایمنی آسانسور
ایمنی آسانسور

در حال حاضر به دلیل رشد و گسترش ساختمان ها، به ویژه ساختمان های بلندمرتبه و برج ها، استفاده از آسانسور ضروری است. یکی از اولین ماشین های ساده ای که توسط دست انسان ساخته شده است، کلمه “آسانسور” ریشه فرانسوی (ascenseur) دارد. آسانسورها امروزه یکی از پرکاربردترین تجهیزات در ساخت و سازهای جدید هستند و امروزه استفاده از آنها حتی برای ساختمان های سه طبقه نیز ضروری است.

کابین (کابین) که می تواند به صورت عمودی بین حداقل دو ریل راهنمای سفت و سخت حرکت کند، چیزی است که آسانسور را به یک وسیله ثابت در ساختمان ها تبدیل می کند.

از این کابین می توان برای حمل و نقل افراد، کالا و یا هر دو استفاده کرد. ایمنی آسانسور در فرآیند تصمیم گیری مهم است زیرا اگر آسانسور ناایمن انتخاب شود، ساکنان ممکن است تحت تأثیر خرابی آن قرار بگیرند یا در صورت گیر افتادن در کابین آسانسور با مشکلاتی مواجه شوند. در این مقاله ابتدا به انواع آسانسورها می پردازیم و پس از آن به بررسی سیستم ایمنی آسانسور و احتیاطات ایمنی آسانسورهای هیدرولیک و کارگاهی و موارد دیگر می پردازیم. که باید در هنگام راه اندازی و بازرسی های معمول رعایت شود.

انواع آسانسور


آسانسورها نوع خاصی از ماشین آلات هستند که همانطور که قبلا ذکر شد برای جابجایی بارها به صورت عمودی استفاده می شود و با موتورهای الکتریکی کار می کند. کابین، حرکت عمودی و توقف در سطوح مختلف، ویژگی‌هایی هستند که همه آسانسورها علیرغم اینکه در طرح‌ها، اندازه‌ها و کاربردهای متنوعی ارائه می‌شوند، مشترک هستند.

در هر آسانسوری، ریل ها، موتورها، کابین ها و تابلوهای کنترل مهم ترین اجزا هستند و توجه به کیفیت آنها بسیار مهم است. آسانسورها در محدوده بین پله ها ساخته می شوند و از آنجایی که طراحی و نصب آنها بسیار مهم است، باید توسط مشاغلی که دارای مجوزهای عملیاتی مناسب هستند، انجام شود. انواع مختلف آسانسور در پاراگراف های بعدی پوشش داده خواهد شد.

چند توصیه ایمنی در آسانسور

شرکت هایی که در نتیجه رعایت کلیه قوانین و مقررات مربوطه موفق به اخذ گواهینامه ایزو ایمنی آسانسور شوند جزو شرکت های معتبر آسانسور محسوب می شوند.


لیست زیر از 10 نکته ایمنی آسانسور شامل


✅هرگز بیش از حد مجاز با آسانسور سفر نکنید. به کاربران توصیه می شود به ظرفیت اعلام شده توجه داشته باشند و هرگز از ظرفیت آسانسور تجاوز نکنند. به طور کلی، آسانسورهای استاندارد باید مجهز به سیستم اعلام ظرفیت غیرمجاز باشند.
✅هنگام ورود و خروج از آسانسور به باز و بسته شدن درها و اعلامیه های سیستم هوشمند توجه کنید، به خصوص اگر بچه همراه خود دارید.
✅به طور مداوم کلیدهای آسانسور را فشار ندهید. با فشردن دکمه مورد نظر پیام های لازم به سیستم هوشمند آسانسور ارسال می شود. فشار دادن مکرر دکمه هیچ تاثیری بر سرعت اجرای دستورات ندارد و تنها می تواند مانع از عملکرد آسانسور شود و به کلیدهای مربوطه آسیب برساند.
✅اگر بچه های همراه در آسانسور هستند یا منتظر آسانسور هستند، با ایجاد سایه و دور نگه داشتن آنها از کلیدهای آسانسور مراقب آنها باشید.
✅استفاده از کلیدهای باز و بسته مانع از بسته شدن زودهنگام درهای آسانسور هنگام ورود و خروج می شود.
✅قطع ناگهانی و غیرمنتظره برق یکی از مشکلات اصلی استفاده از آسانسور است. در بسیاری از ساختمان‌های مدرن، سیستم برق اضطراری وجود دارد و آسانسورها همچنین مجهز به سیستمی به نام Back Out هستند که آسانسور را در هنگام قطع برق غیرمنتظره تا زمانی که در سطح یکی از طبقات متوقف شود پشتیبانی می‌کند. در غیر این صورت مسافران باید خونسردی و خونسردی خود را حفظ کنند. از جدا کردن درهای آسانسور و باز کردن آنها خودداری کنید.

انجام این کار باعث خسارت و حوادث مرگبار بالقوه می شود. اگر به هر دلیلی مجبورید در کابین آسانسور بمانید، نگران میزان اکسیژن داخل کابین نباشید. لازم به ذکر است که این ذهنیت که به دلیل کمبود اکسیژن در آنجا خفه می شوید اشتباه است.
✅یکی از الزامات ISO-25740 نصب کلیدهای اضطراری در آسانسورها می باشد. اگر شخصی در آسانسور گیر افتاده باشد، می‌تواند از کلید اضطراری برای درخواست کمک استفاده کند و قبل از خروج از آسانسور و اجتناب از هرگونه اقدام بعدی منتظر رسیدن تیم نجات باشد. مراقب باشید عجولانه و خودسرانه از هم جدا نشوید.
✅اگر آسانسور در بین طبقات توقف کرد، سعی نکنید خودتان از آسانسور خارج شوید. در عوض، فاصله خود را با در حفظ کنید و در حالی که روی طبقه آسانسور نشسته اید، منتظر رسیدن گروه نجات باشید.
وقتی ساختمان خالی است، از آسانسور دوری کنید.
با بازرسی و نگهداری منظم آسانسور همراه باشید و با سریع‌تر بودن از حوادث ناگوار جلوگیری کنید.
برای خرید و نصب آسانسور به دنبال کسب و کارهای معتبر با سابقه کار باشید و افراد آگاه و ماهر را برای بازدیدهای معمول استخدام کنید.

ایمنی آسانسور هیدرولیک


یکی از انواع آسانسورها، آسانسور هیدرولیک، دارای موتور الکتریکی، پمپ فشار روغن و جک هیدرولیک است که همگی در چاه آسانسور و زیر کابین نصب می شوند. جک های هیدرولیک ایمنی آسانسورهای هیدرولیک را افزایش می دهند و به دلیل داشتن این سیستم در سازه های بیش از پنج طبقه کاربرد ندارند. علاوه بر این، ایمنی آسانسور هیدرولیک به دلیل سایر ویژگی های فنی این نوع آسانسور در مخزن پاورونیت، به افزایش جلوگیری از خطر برق گرفتگی مربوط می شود.

ضمناً از نظر ایمنی آسانسور هیدرولیک می توان گفت که چون این آسانسورها دارای سوپاپ های قفل کننده در مسیر برگشت روغن هستند در صورت پارگی شیلنگ هیدرولیک کاملاً متوقف می شوند و خطر سقوط آسانسور وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *